МаслянаЗа сім тижнів до Великодня, який цьогоріч випадає на 12 квітня, починається Великий піст – із 23 лютого до 11 квітня. Йому передує сирна седмиця (Масниця). Нинішнього року  вона розпочинається у понеділок, 16 лютого, і триватиме до Прощеної неділі 22 лютого. За церковними традиціями, тиждень Масляної носить назву Сирного або М’ясопусного, що пов’язано зі стравами, які готуються протягом цього тижня. У народі Масляна — свято, яке символізує прощання з зимою та зустріч весни.

Сама назва, Масляна, говорить за себе – у маслений тиждень їдять сир, масло, молоко та інші молочні продукти, а от від м’яса бажано утриматися.

Масляна завжди супроводжується гучними народними гуляннями, веселими піснями, танцями, іграми, катаннями, ярмарками, ситними частуваннями, приготуванням млинців і вареників. Кожен день Масляного тижня сиволічний.

Понеділок – зустріч

У перший день Масляної споруджується опудало Зими і ставиться на головній площі. Господині починають пекти млинці, першим з яких пригощають бідну і убогу людину, щоб вона пом’янула померлих родичів. У гості один до одного приходять свати.

Вівторок – загравання

У вівторок люди також ходять в гості на млинці, гуляють на ярмарках, катаються на санях. Крім того, це день оглядин наречених і сватання, з тим, щоб після Великого посту зіграти весілля.

Середа – ласунка

Тещі запрошують зятів та інших гостей поласувати своїми млинцями, проявити любов і повагу до зятя.

Четвер – розгуляй

З цього дня починається Широка Масляна, коли не можна працювати, зате можна гуляти і святкувати. Влаштовуються веселі народні гуляння з розвагами: катання на санях, бої, танці, пісні, стрибання через вогнище. І все супроводжується частуваннями з млинцями і варениками, сметаною і маслом.

П’ятниця – тещині вечірки[/b]

День візиту у відповідь тещі і родичів до своїх зятів на млинці. Завдання зятя цього дня – показати свою прихильність і повагу до тещі.

Субота – зовичені посиденьки

У суботу невістки традиційно кличуть до себе в гості зовиць, тобто сестер чоловіка, пригощають їх млинцями і дарують подарунки.

Неділя – проводи Масниці, а також Прощена неділя

В останній день Масляної прощаються із зимою і спалюють опудало із залишками святкової їжі, а попіл розвіюють полем. Цей ритуал супроводжується масовими гуляннями і театралізованими сценками. Після вечірнього церковного богослужіння люди просять один у одного прощення за заподіяні неприємності і можливі образи, щоб вступити у Великий піст із миром у душі. Також цього дня поминають покійних родичів.

Джерело: http://www.ogo.ua/articles/view/2015-02-15/47485.html