цукор 1Тільки вчора  ЗМІ повідомили про різке зростання попиту на цукор і крупи у ряді міст України. Ледь ця звістка встигла облетіти всіх, як красноградці також ринулися спустошувати полиці місцевих супермаркетів.

Від самого ранку в «АТБ» було не проштовхнутися. До обіду про недавню  наявність цукру в асортименті магазину свідчили лише цінники. Зранку солодкий пісок тут реалізовували по 15,29 грн за кілограм. На запитання покупців, чи продаватимуть цукор ще сьогодні, працівники в торговому залі  лише розводили руками.

На стелажах  також значно поменшало пакунків із макаронними та круп’яними виробами. Мука, гречка, рис, макарони, пшоно, сіль і сірники – стандартний набір, який можна було побачити у візочках і корзинах багатьох відвідувачів супермаркету, що терпеливо чекали черги біля каси.

– Запас місця не перележить, а на душі спокійніше, – такою реплікою  на зауваження знайомого про надмірний  ажіотаж навколо продуктів відреагувала якась жінка. З нею була солідарна більшість у черзі.

Подібна ситуація спостерігалася і у сусідньому «Посаді». Продавці ледь встигали поповнювати  “дефіцит” круп, муки та цукрового піску на полицях. На відміну від «АТБ» тут увесь цукор не розкупили, проте ціна за 1 кг солодкого продукту була  значно вищою і становила 17,99 гривень.

Натомість виробники цукру запевняють, що підвищення його вартості в роздрібній торгівлі спричинили самі реалізатори. Як прокоментував, 26 лютого, ситуацію Українським національним новинам голова асоціації «Укрцукор» Микола Ярчук, ціну накрутили торгові точки й з’ясовувати причини подорожчання потрібно в них. Адже цукор за такою ціною, як у магазинах, у них ніхто не купує. Асоціація реалізує його по 300 доларів за тонну, проте реальна вартість повинна бути на рівні 700 -800$/т.

М. Ярчук розповів, що нині закупівельна ціна на солодкий пісок то збільшується, то падає, через стрибки курсу долара. Він пояснив, що розпочинаючи новий сезон, цукрові заводи за браком  обігових коштів, брали валютні кредити на придбання енергоносіїв і матеріально-технічних ресурсів.  На момент розрахунків за позиками долар помітно виріс у вартості.

Голова «Укрцукру» зазначив, що якби курс гривні до долара стабілізувався, то закупівельна ціна коливалася б від 9,5 до 10,5 тис. грн/т.

Водночас за попередніми даними Національної асоціації цукровиків, Україна за підсумками 2014/2015 маркетингового року виробила 2,1 млн тонн цукру з буряка. Це на 73,3% більше порівняно з 2013/2014 МР. Отже, запасів білого піску повинно вистачити на всіх.

Не панікувати мешканців області закликають і у Харківській обласній державній адміністрації.

— Наразі Харківщина повністю забезпечена запасами крупи та цукру, — про це сьогодні заявила заступник голови ХОДА Юлія Світлична, повідомляє прес-служба облдержадміністрації.

«У нас був досить гарний урожай, який нам дозволив бути продовольчо незалежними і повністю забезпечити необхідними товарами населення області. Урожай цукрових буряків в минулому році був у два рази більше потреби Харківської області. В області сформовано запас, і цукру вистачить не тільки до нового врожаю, а ще на час вперед. Також крупа в області є. Зараз ми до того ж купуємо гречку в Аграрного фонду за досить низькою ціною», – зазначила посадовець.

Ю. Світлична наголосила, що Харківщина повністю забезпечена всіма продуктами харчування, тому звернулася до жителів області з проханням не створювати паніку.

Щодо ажіотажу в магазинах, у ХОДА його називають штучним і обіцяють розібратися  в об’єктивності підвищення цін.