інтернетшахрайствоЦей вид махінацій полягає у незаконному використанні персональних даних користувачів мережі. Аферисти під різними приводами виманюють данні про банківські карткові рахунки (номер платіжної картки, термін дії та додатковий код, який розміщений на її звороті). Маючи таку інформацію, можна легко проводити інтернет – платежі. Наприклад, людина розмістила оголошення (в інтернеті, газеті тощо) про продаж якогось товару. Зловмисники телефонують до неї на зазначений номер та просять повідомити дані банківської картки для того, щоб переказати гроші за товар. Натомість із рахунку знімаються всі гроші. Як не потрапити на «гачок» злодіїв, радить начальник кримінальної міліції Красноградського РВ підполковник міліції Євгеній Рудьман.

– Насамперед не повідомляйте нікому свої персональні дані, у тому числі про банківські платіжні картки, – наголошує правоохоронець. – Не оплачуйте наперед товари та послуги, тим більше через Інтернет. Для розрахунків використовуйте окрему платіжну картку з граничним лімітом, яка передбачена тільки для цього і не дозволяє здійснювати з її використанням операції в торговельній мережі та зняття готівки. Використовуйте сайти тільки відомих і перевірених Інтернет-магазинів.

Ще один із видів шахрайства з банківськими картками полягає в тому, що зловмисники телефонують клієнтам банків, представляючись його співробітниками або працівниками міжбанківських технічних служб, і просять повідомити їм повний номер картки, термін її дії, ПІН-код, код безпеки CVV2 / CVC2. У цьому випадкові Є. Рудьман рекомендує громадянам не повідомляти інформацію про платіжну картку або картковий рахунок, наприклад ПІН-код, паролі доступу до рахунків, термін дії платіжної картки, кредитні ліміти, персональні дані. Зважте, що банки ніколи не проводять ідентифікацію власника картки при вихідному дзвінку – тільки якщо ви самі дзвоните в банк. Якщо працівник банку (або особа, що представилася ним) пропонує вам по телефону допомогти в проведенні якихось дій з картою (наприклад, активувати в банкоматі), – наполягайте на проведенні їх у відділенні банку. Яке б СМС-повідомлення ви не отримали від банку – завжди читайте його зміст. Ніколи не називайте третім особам (в тому числі співробітникам банку, а також знайомим, друзям, родичам, продавцям в магазині) пін-код вашої картки, а також секретні одноразові коди. Не розміщуйте в соціальних мережах номер мобільного, прив’язаного до банківської карти, не вказуйте дату народження, адресу та іншу особисту інформацію.

Нерідко жертви афер дивуються: звідки шахраї знають про них так багато? Насправді, по номеру картки легко дізнатися ім’я її власника. Потім за іменем потенційної жертви в соцмережах злодії можуть дізнатися її мобільний номер та інші дані, за допомогою яких вони і будуть надалі зображати «всезнаючого» співробітника банку.

Отже, якщо ви загубили мобільний або сім-карта перестала працювати, відразу ж заблокуйте прив’язані до цього номеру телефону банківські картки;

будьте в курсі послуг, які надаються по вашій карті, можливих способів шахрайства, вивчіть правила безпечного користування карткою.

Зазвичай, необхідно  дотримуватися певних правил поведінки, які допоможуть уберегтися від телефонних шахраїв:

  • Спробуйтешвидшезателефонуватитому, хто«потребує негайної допомоги»,аболюдям, які можуть вданий моментбути поруч іпідтвердити чиспростувати те, що трапилося;
  • Уточніть,вякому самевідділенніміліціїзнаходиться вашсин чиродич,після чогозателефонуйтедо міліції(телефон чергової частини «102») і перевірте інформацію, наявнуу вас.

 Якщо Ви або ваші знайомі все ж потрапили в ситуацію, коли незнайомі люди, представляючись міліціонерами, вимагають у вас гроші за вирішення якихось питань, негайно телефонуйте в міліцію. Цим ви або убезпечите себе від шахраїв, або, якщо «вимагач» дійсно є працівником міліції, допоможете звільнити лави міліції від випадкових людей.

За даними фактами до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство). Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк до 240 годин, або виправні роботи на строк до 2-х років, або обмеження волі на строк до 2-х років. Зараз вживаються заходи для встановлення та затримання зловмисників і вилучення викрадених коштів.

ВЗГ у Харківській області