субсидія 1У зв’язку з суттєвим зростанням цін на житлово-комунальні послуги держава гарантує реальну підтримку багатьом родинам.

З 1 квітня в Україні значно зросли тарифи на оплату послуг газо -, теплопостачання та електроенергії. Для багатьох родин сплата за комуналку становить більше половини сімейного бюджету на місяць. Єдиний вихід у цій ситуації – отримання субсидій.

В управлінні праці та соціального захисту населення райдержадміністрації розповіли про  новий порядок призначення цього виду державної допомоги відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 28.02.15 р. № 106.

Коментарі з приводу надала начальник відділу грошових виплат і компенсацій управління Світлана Гонтар.

Необхідні документи

 З 1 травня субсидія призначатиметься на підставі лише двох документів: заяви та декларації про сукупний дохід усіх членів сім’ї за минулий рік (наприклад, з квітня 2014 по квітень 2015 року) і витрат на комунальні послуги. Сума доходів вказується за вирахуванням сплачених податків.

Бланки заяв і декларацій нового зразка для оформлення субсидій власники помешкань отримають у квітні разом із рахунками на оплату газу, світла і тепла. Забезпечити населення документами повинні відповідні комунальні служби.

Заяву та декларацію потрібно подавати особисто або надсилати поштою до управління праці та соціального захисту населення РДА за місцем реєстрації громадян.

Зважте, за недостовірні відомості, вказані в декларації про доходи, заявнику доведеться повернути виплачену суму грошової допомоги в подвійному розмірі!

Які категорії населення мають право отримувати субсидію?

Відтепер наявність двох автомобілів, більше, ніж одного помешкання, здача житла в оренду  не є перешкодою для отримання допомоги від держави. Право на субсидії матимуть і  громадяни працездатного віку, котрі не працюють і  не можуть підтвердити свій дохід. Для них сума доходу встановлюється на рівні прожиткового мінімуму, який нині дорівнює 1218 гривень. Єдине обмеження — придбання сім’єю протягом року товарів або послуг на суму понад 50 тисяч гривень.

Якщо в житловому приміщенні оплата комунальних послуг відбувається на підставі показань засобів обліку, проте один із зареєстрованих членів родини фактично тут не проживає, його доходи не будуть ураховуватися під час призначення субсидії. А звернення щодо виділення державної допомоги розглядатиметься на засіданні відповідної комісії. Для цього громадянину необхідно надати довідку з місця роботи, навчання чи довготермінового відрядження, або довідку про сплату комунальних послуг в іншій адміністративно-територіальній одиниці. Також соціальний інспектор повинен оглянути оселю заявника та скласти акт обстеження житлового приміщення.

За рішенням комісії, громадяни непрацездатного віку, що проживають самі, можуть отримати право на отримання субсидії на понаднормову площу житла. Іншим категоріям громадян субсидія призначатиметься, якщо їхні витрати на оплату комунальних послуг, виходячи із соціальної норми житла або із соціальних норм користування послугами, будуть перевищувати обов’язковий рівень плати.

Термін дії субсидії та автоматичний перерахунок

Нові правила призначення субсидій набудуть чинності з 1 травня 2015 року. Відповідно до них, грошова державна допомога зі сплати комунальних послуг призначатиметься на 12 місяців. Для тих громадян, які вже отримують субсидії, її перерахунок буде здійснено автоматично. Отже, особисто до управління соцзахисту їм звертатися не потрібно. За винятком тих випадків, якщо у складі сім’ї заявника відбулися зміни, що впливають на розмір обчислення субсидії. Наприклад, хтось виписався з помешкання, змінився перелік одержуваних послуг ЖКГ, збільшилися доходи у когось із членів родини чи сім’я придбала товарів або здійснила оплату  послуг на суму понад 50 тис. гривень. До речі, це правило стосується всіх категорій населення, що претендують на отримання цього виду допомоги.

Якщо в квітні 2015 року триватиме опалювальний період, користувачам субсидії також  автоматично її перерахують.

Громадяни мають право звернутися за призначенням субсидії упродовж двох місяців після  підвищення тарифів на послуги, тобто в травні – червні. Тоді грошову допомогу призначать із травня. Якщо заявник звернеться за субсидією в липні чи пізніше, то її нарахують із місяця звернення.

С. Гонтар зазначила, що на офіційному сайті Мінсоцполітики (http://www.mlsp.gov.ua/) у розділі «Все про житлові субсидії» є електронний калькулятор, користуючись яким можна розрахувати суму ймовірної субсидії для кожного домогосподарства. Там же є й інструкція із заповнення бланків. Вона також зауважила, що механізм нарахування субсидій поки не змінився. Якщо це відбудеться, населення поінформують додатково.

Якщо  у громадян є питання щодо призначення грошової допомоги, фахівець радить звертатися за роз’ясненнями до уповноважених осіб із оформлення субсидій органів, які є в кожній сільській раді.

Зверніть увагу

Кому призначається субсидія

Субсидія призначається одному із членів домогосподарства, зареєстрованому в житловому приміщенні, на якого відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг.

Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу.

Варто знати

Перелік документів для призначення субсидії

Громадяни подають лише спрощену заяву та спрощену декларацію про доходи і витрати осіб, зареєстрованих у  житловому приміщенні.

Всі інші відомості, що необхідні для призначення житлових субсидій (про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами) надають організації, які надають ці послуги, на запит органів соціального захисту населення.

Інформацію про доходи для призначення житлової субсидії органи соціального захисту населення будуть отримувати у порядку обміну від Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду.

Зразки заяви та декларації для призначення житлової субсидії, а також інструкцію про порядок заповнення документів дивіться тут.