землі запасуНаш постійний дописувач, депутат Петрівської сільської ради Михайло Сюсько цікавиться, хто може розпоряджатися  землями запасу, віддавати їх в оренду?  Якою при цьому має бути роль територіальної громади і сільських депутатів?

На ці запитання відповідає заступник начальника Держземагенства у Красноградському районі Володимир Гірман.

 —  Статтею 19 Земельного кодексу України визначено, що за основними цільовими призначеннями землі поділяються на 9 основних категорій. Зокрема,  сільськогосподарського призначення, житлової та громадської забудови, природно-заповідного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони тощо.

У п. 2 цієї статті зазначено, що «земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі». Слід наголосити, що ці землі не є «нічийними»: вони перебувають або в комунальній, або в державній власності. Землі запасу, за чинним Земельним кодексом, не є окремою категорією земель і можуть мати будь-яке цільове призначення.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної і комунальної власності» передбачено, що землями на території країни, в тому числі і в нашій області, які знаходяться за межами населених пунктів, розпоряджаються органи виконавчої влади, окрім тих земель, на яких розміщене майно комунальної власності, а в межах населених пунктів — органи місцевого самоврядування, окрім земель, що надані у приватну власність та на яких розташовуються об’єкти  державної власності.

Повноваження органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування чітко визначені статтею 122 Земельного кодексу України. Так, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.

Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у  межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для ведення водного господарства, будівництва об’єктів, пов’язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті, індивідуального дачного будівництва.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин (Держземагенство) та його територіальні органи розпоряджаються землями сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів.

Рішення про виділення земельних ділянок у межах населених пунктів із земель комунальної власності приймаються виключно на сесіях органів місцевого самоврядування, безпосередніми учасниками яких є депутати, обрані мешканцями територіальних громад.

-1 коментарів до Хто розпоряджається землями запасу?

 • диана коментує:

  земельна ділянка була нада в оренду ТОВ під будівництво (є рішення міської ради про надання землі в оренду і є договір оенди землі). Потім міська рада розриває в односторонньому порядку договір оренди своїм рішенням та окремим пунктом цього рішення уповноважує обслуговуючий кооператив житлово-будівельний кооператив виступити завмовником розробки проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки.
  Отже, чи можна уповноважити іншу юр. особу виступити завмовником розробки проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки, при умові що ця інша юр. особа не є стороною орендних відносин взагалі?

 • Лідія коментує:

  Яка процедура оформлення договору оренди замельної ділянки за межами населеного пункту? З чого потрібно починати?

 • Мешканці Ленінського коментує:

  Шановні мешканці Красноградського району! До Вас звертаються мешканці селища Дружба. Вже другий ми потерпаємо від свавілля чиновників управління Держкомзему. У нас забрали наше найголовніше багатство – нашу землю, городи, яка стали для нас спасінням в цей нелегкий економічний час. МИ ЗАЛИШИЛИСЯ БЕЗ ЗЕМЛІ. НАШІ ЗВЕРНЕННЯ ТРЕТЯКОВ ЛИШАЄ БЕЗ РОЗГЛЯДУ.

 • Мешканці дРУЖБИ коментує:

  Шановні мешканці Красноградського району! До Вас звертаються мешканці селища Дружба. Вже другий ми потерпаємо від свавілля чиновників управління Держкомзему. У нас забрали наше найголовніше багатство – нашу землю, городи, яка стали для нас спасінням в цей нелегкий економічний час. МИ ЗАЛИШИЛИСЯ БЕЗ ЗЕМЛІ. НАШІ ЗВЕРНЕННЯ ТРЕТЯКОВ ЛИШАЄ БЕЗ РОЗГЛЯДУ, УНИКАЄ ЗУСТРІЧІ ІЗ НАМИ. МИ НЕ МОЖЕМО ЗАБРАТИ ПАЇ ІЗ ПАОП “ПРОМІНЬ”. 24 січня 2017 року ми хочемо привернути увагу до цих протиправних дій, о 8-00 годині ранку ми збираємося на вулиці Полтавській. ПІДТРИМАЙТЕ НАС! ЗАВТРА НА НАШОМУ МІСЦІ МОЖЕТЕ ОПИНИТИСЯ ВИ! НЕ БУДЬТЕ БАЙДУЖИМИ. ПРИХОДЬТЕ – БО ТІЛЬКИ РАЗОМ МИ МОЖЕМО ЗМІНИТИ НАШЕ ЖИТТЯ НА КРАЩЕ