IMG_4890Готовність будь-якої миті виїхати за викликом на місце пригоди, вміння сконцентруватися в умовах надзвичайної ситуації та не зважати на власні ризики заради спасіння інших — звичайні будні працівників 43-ї державної пожежно-рятувальної частини, котра діє на базі районного відділу ДСНС України в Харківській області. Сьогодні вони відзначають своє професійне свято — День пожежної охорони. Одне з попередніх чергувань, на щастя,  видалося для них відносно спокійним. Тож кореспонденти газети скористалися  нагодою поспілкуватися з цими сміливими чоловіками.

Другий  пожежно-рятувальний караул. Олександр Анахін, Віктор Калюжний, Юрій Чистіков, Юрій Петрочук і Денис Пікалов — рятувальники зі стажем. Їх об’єднують високий професіоналізм і прагнення допомагати людям.

— Незважаючи на специфіку нашої роботи, насправді отримую тут багато позитивних емоцій, — розповідає командир відділення Ю. Чистіков. — Коли рятую потерпілих, допомагаю їм вибратися з біди… Попри втому й  повне виснаження  після складних чергувань  відчуваєш задоволення  від того, що гідно виконав свій професійний обов’язок.

IMG_4903Разом із чоловіками в караулі  трудиться й диспетчер Олена Купрюшина. Її завдання — під час телефонної  розмови з учасниками чи очевидцями пригоди швидко з’ясувати ступінь небезпеки, вислати пожежно-рятувальний підрозділ до місця події та заспокоїти громадян. Проте жінка зізнається, що інколи дуже важко опанувати себе. Досі пам’ятає, як позаминулого року в Наталиному вчергове горіли бараки. Надійшла інформація, що серед постраждалих можуть бути діти. Вона згадує: поки дочекалася повідомлень своїх колег із місця події, добре перехвилювалася. На щастя, тоді  обійшлося без жертв.

— Швидкості реагування та результативності у проведенні рятувальних робіт можна досягти лише завдяки постійним тренуванням і тактичним навчанням особового складу — говорить начальник 43-ї ДПРЧ Роман Ланін. — Та найкраще чергування для нас, коли за добу не трапляється жодного виїзду. Значить, ніхто не постраждав, не втратив нажитого майна.

Але так буває не завжди. Тільки з початку року рятувальники взяли участь у тушінні 17 пожеж, виїжджали на ліквідацію наслідків  дорожньо-транспортної пригоди та неодноразово допомагали мешканцям району виходити зі скрутних ситуацій.

За словами начальника районного відділу Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області Костянтина Мудрого, колектив підрозділу налічує понад 50 працівників. Цілодобово позмінно чергують чотири пожежно-рятувальних караули. На оснащенні служби три пожежні автоцистерни, автодрабина та аварійно-рятувальний автомобіль. На аварійно-рятувальні роботи працівники 43-ї ДПРЧ виїжджають, окрім нашого, і в Зачепилівський, Сахновщинський та Кегичівський райони.

У них завжди готовність № 1. Однак передбачити лихо ці люди не можуть. Як свідчить статистика, основною причиною загорянь та інших надзвичайних ситуацій залишається людська недбалість. Тому навіть у день професійного свята рятувальники закликають громадян бути обережними у поводженні з вогнем, дбати про своє здоров’я та життя.

Адже наш спокій залежить не тільки від злагодженості дій героїв моєї розповіді, а й від нас самих.

Цікаво знати

Красноградська міська пожежна команда була сформована у 1917 році.

До 1934 р. вона підпорядковувалася Костянтиноградській міській управі та фінасувалася з місцевого бюджету. До її складу входило 18 бійців. На озброєнні команди був один турбобочечний кінний хід і три бочки.

На початку 1934 р. пожежну команду перевели до складу НКВС.

Нове цегляне приміщення служби збудовали в центрі Краснограда на вул. Петровського, 58-а  в 1938 році (нині вул. Петровського, 94).

У вересні 41-го команду було евакуйовано, а в 43-му, після звільнення Краснограда від фашистів, сформовано знову. У штаті було 44 працівники — переважно жінки.

З 2003 року пожежно-рятувальна служба підпорядковувалася Міністерству з надзвичайних ситуацій України, а з 2013-го й донині — новоствореній Державній службі з надзвичайних ситуацій.