DSC_1110DSC_1098У понеділок, 25 травня, перший заступник голови райдержадміністрації Олександр Клочков провів семінар із головами об’єднань співвласників багатоквартирних будинків щодо підвищення енергоефективності житлових об’єктів. У засіданні також взяли участь сільські голови та представники міської ради.

За підрахунками фахівців, Україна споживає близько 70% енергоресурсів, закуплених за кордоном. Цей факт закріпив за нашою країною репутацію однієї з найбільш енергозалежних держав світу. Понад 30% енергії використовується для енергозабезпечення житла. В умовах енергетичної кризи уряд розробив низку державних програм, спрямованих на раціональне споживання енергоресурсів. Держава пропонує свою підтримку ОСББ для реалізації міні-проектів із енергозбереження. У нашому районі 27 таких об’єднань, до складу яких входять 29 багатоквартирних будинків. Яку документацію необхідно підготувати для участі в енергоощадних проектах, на яких умовах здійснюється їхнє кредитування та скільки коштів у процентному відношенні буде відшкодовано об’єднанню співвласників житла. Про це та інше йшла розмова під час семінару.

— Ощадливе використання енергоресурсів не тільки нагальна необхідність, а головна умова подальшої енергетичної незалежності України, — зауважив, відкриваючи зустріч Олександр Клочков. — Впровадження енергоощадних технологій — одне з основних завдань уряду. Для населення — це насамперед можливість знизити витрати на комунальні послуги. Та варто усвідомити, що лише комплексний підхід до модернізації житлових будівель здатен дати реальну економію енерговитрат. Це надзвичайно відповідальна та затратна справа. Аби правильно спланувати кошторис і перелік робіт, потрібно знати умови та механізм реалізації енергоощадних проектів, — наголосив перший заступник голови РДА.

 З новинами законодавства в сфері енергозбереження  учасників наради ознайомила головний спеціаліст відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Вікторія Сербіченко. Зокрема, проект закону «Про енергетичну ефективність будівель» передбачає наявність у житлового об’єкта відповідного паспорту, в якому визначені його енергетичні характеристики. У документі також будуть зазначені рекомендації щодо підвищення енергоефективності споруди з урахуванням місцевих кліматичних умов.   Сертифікацію здійснюватимуть підприємства з відповідною ліцензією. Такий паспорт допоможе мешканцям житла правильно визначити чіткий план і обсяг робіт із  модернізації помешкання й уникнути зайвих витрат. На підставі паспорту розроблятиметься й проектно-кошторисна документація — перший крок для реалізації проекту.

 В. Сербіченко  також повідомила, що Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження за участю членів Національної ради з питань ОСББ при Кабінеті міністрів України розробило проект постанови КМУ «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підтримки заходів із енергозбереження через механізм здешевлення кредитів».

Детальніше про кредитування розповів керуючий АТ «Ощадбанк» Сергій Маслов. За його словами, банк надаватиме кредити на придбання енергозберігаючого обладнання та матеріалів у національній валюті в сумі до 50 тис. гривень під 25% річних. Авансовий платіж складатиме 10 % від вартості товару. Термін кредитування до 3-х років. Разова комісія за надання кредиту — 3% від суми. Розмір державної компенсації в разі придбання зазначеного обладнання та матеріалів за одним кредитним договором складатиме одноразово 30% від тіла кредиту. Проте не більше 10 тис. гривень. Натомість 20 % від тіла кредиту, однак не більше 5 тис. грн, держава компенсує витрати на купівлю котла з використанням будь-яких видів палива, окрім природного газу. За додатковою інформацією С. Маслов запропонував звертатися безпосередньо в «Ощадбанк».

— Згодна, що всі озвучені ініціативи з енергозбереження актуальні, — прокоментувала загальну думку учасників засідання керівник ОСББ «Довіра» Валентина Оніщенко. — Проте нинішня складна фінансова ситуація ставить під сумнів можливість їхньої реалізації. Переважна більшість мешканців нашого будинку по вул. Лермонтова, 74 пенсіонери. На жаль, статки не дозволяють нам зібрати необхідну суму для оплати проектно-кошторисної документації. Незручно також їздити за оформленням паспорту будівлі до обласного центру. Бажано, аби такі фірми працювали на місцях.  Хотілося б, щоб міністерські пропозиції були більш наближеними до людей. Сподіваюся, що до нас прислухаються.