інтернетшахрайствоНа Харківщині почастішали випадки телефонних афер, пов’язаних із розрахунками через інтернет-мережу. Як уберегтися від посягань зловмисників на ваш спокій і  гаманець, радить начальник кримінальної міліції райвідділу органу внутрішніх справ, підполковник Євген Рудьман.

— Отже, якщо вам телефонують невідомі, представляючись правоохоронцями, й повідомляють, що з рідними сталася біда та пропонують сплатити певну суму коштів для вирішення проблеми – не поспішайте виконувати ці вимоги, – говорить він. — Обов’язково уточніть інформацію про того, хто телефонує. Запитайте його про посаду, звання та підрозділ, у якому він працює, або ж запропонуйте передати слухавку вашому родичу.

Також спробуйте негайно зв’язатися з рідними, аби з’ясувати, де вони зараз перебувають.

У жодному разі не перераховуйте кошти на вказані аферистами рахунки.

Терміново зателефонуйте в міліцію та повідомте про подію.

За словами Є. Рудьмана, також необхідно бути обережними у випадку, якщо ви вирішили скористатися послугами з купівлі-продажу товарів через інтернет. Правоохоронець рекомендує обирати  для цієї мети тільки перевірені веб-ресурси. Бажано уникати купівлі товарів із передоплатою. Навпаки обирати можливість розрахунку на умовах післяплати через службу доставки чи поштове відділення.

Є. Рудьман нагадав і про існування  виду шахрайства з використанням банківських карток. Зазвичай, аферисти телефонують клієнтам банків, представляючись його співробітниками або співробітниками міжбанківських технічних служб. Під час розмови просять повідомити їм повний номер картки, термін її дії, ПІН-код, код безпеки CVV2 / CVC2. Підполковник міліції закликає в жодному разі не повідомляти подібної інформації.

Для оплати товарів (послуг) варто мати окрему картку з обмеженим лімітом для унеможливлення її використання шахраями.

З метою збереження конфіденційності персональних даних та інформації про картковий рахунок, здійснюйте будь-які розрахунки через інтернет  лише з власного комп’ютера.  Завжди тримайте картку в полі зору під час розрахунків  у магазинах, кафе, ресторанах, щоб у зловмисників не було можливості зчитати необхідні дані за допомогою скіммера.

Як розповів Є. Рудьман, останнім часом також набув поширення такий злочин, як інтернет-фішинг. Це вид шахрайства, спрямований на  отримання доступу до конфіденційних даних користувачів – логінів і паролів. Мета досягається шляхом проведення масових розсилок електронних листів від імені популярних брендів, а також особистих повідомлень всередині різних сервісів. Наприклад, від імені банків (Сітібанк, Альфа – банк), сервісів (Rambler, Mail.ru) або усередині соціальних мереж (Facebook, Вконтакте, Одноклассники.ru). У листі часто міститься пряме посилання на сайт або на веб-ресурс  із перенаправленням. Після того, як користувач потрапляє на підроблену сторінку, шахраї намагаються різними психологічними прийомами спонукати його ввести свої логін і пароль, які він використовує для доступу до певного сайту. Це дозволяє зловмисникам отримати доступ до акаунтів і банківських рахунків.

– Фішинг – один з різновидів соціальної інженерії, заснований на незнанні користувачами основ мережевої безпеки, – пояснює правоохоронець. – Зокрема, багато людей  не знають простого факту – сайти, які спеціалізуються на наданні послуг, не розсилають клієнтам листів із проханням повідомити свої облікові дані, пароль та інше.

За  фактами інтернет-шахрайств, жертвами яких стали мешканці Красноградщини,  до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство). Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк до 240 годин, або виправні роботи терміном до 2-х років, чи обмеження волі строком до 2-х років. Зараз вживаються заходи для встановлення та затримання зловмисників і вилучення викрадених коштів.