2015_10_06_pereselentsi_infografika_02Особи, які переміщені з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО, – так держава називає переселенців з Криму та Донбасу.

Громадська організація «Асоціація регіональних засобів масової інформації» у рамках проекту «Висвітлення в ЗМІ проблем внутрішньо переміщених осіб: працевлаштування, житло, соціальне забезпечення» спільно з громадською організацією «Асоціація регіональних засобів масової інформації Харківської області» дізнавались, чи створюють органи влади умови для нормального проживання сімей переселенців.

Для цього у відповідні служби було спрямовано запити на публічну інформацію. Нижче — опрацьована та узагальнена інформація (станом на липень 2015 року).

 

Загальні дані

Загальна кількість внутрішньо переміщених осіб на Харківщині — майже 200 тисяч. Їхній офіційний облік здійснюють управління соціального захисту. Всього станом на 1 липня 2015 року обліковується 172589 осіб.

Найбільша кількість переселенців нині проживає у Харкові (94961), Ізюмі (2115), Балаклійському (9009), Харківському (6319) та Барвінківському (5324) районах. Найменше — у Коломацькому (78), Первомайському (234) та Зачепилівському (283) районах.

В області станом на 1 липня 2015 року отримують пенсії через установи Пенсійного фонду України 131266 осіб з Донецької та Луганської областей та 81 особа з АР Крим.

За рішенням Міжвідомчого координаційного штабу України з питань, пов’язаних із соціальним забезпеченням громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО, з жовтня 2014 року Харківська область почала працювати як транзитний регіон для внутрішньо переміщених осіб.

Для надання допомоги у пошуку житла, інформування переміщених осіб на залізничному вокзалі «Харків-Пасажирський» розгорнуто роботу консультаційного пункту. До цього залучені представники органів влади та ГО «Станція Харків». Тут отримали допомогу 18 тисяч переселенців, у тому числі 3 тисячі змогли скористатись безкоштовним проїздом до місць призначення за рахунок «Укрзалізниці».

У місцях компактного проживання розміщено майже 40 тисяч осіб. Значну допомогу у питання розміщення внутрішньо переміщених осіб надають організації УВКБ ООН, ПРО ООН, USAID, GIZ, PCPM. За проектом уряду ФРН у Харкові з січня 2015 року функціонує транзитне містечко модульного типу, де мешкає до 400 осіб.

 

Як допомагаємо

Найбільше до органів влади переселенці звертаються щодо забезпечення тимчасовим житлом, надання гуманітарної чи матеріальної допомоги.

Щомісячно сім’ям внутрішньо переміщених осіб виплачується адресна допомога для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату послуг ЖКГ. Приклади: у січні 2015 року 23289 сімей сукупно отримали 19 мільйонів гривень; у червні 24889 сімей отримали 29 мільйонів гривень. Загалом у І півріччі виплачено майже 236 мільйонів гривень такої допомоги.

Станом на 10 липня 2015 року у центрах зайнятості Харківської області статус безробітного мали 2823 особи. Допомогу по безробіттю отримували 2229 осіб. За направленням служби зайнятості отримали роботу 1052 переселенці. Більша частина безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб — жінки (70%). Центрами зайнятості створено банк даних вакансій з можливістю надання житла, проводяться виїзні інформаційно-роз’яснювальні послуги, ярмарки вакансій, а також щоденні навчання з основ ведення власної справи.

Крім того, сформовано постійно діючу бригаду психологів із закладів охорони здоров’я обласного підпорядкування, якими вже надано психологічну допомогу майже 600 особам. Центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надано соціальна допомога 2346 сім’ям. 6,4 тисячі домогосподарств отримали матеріальну допомогу від Міжнародної організації з міграції.

Водночас обласної чи місцевих програм підтримки внутрішньо переміщених осіб немає.

 

Для дітей та молоді

Станом на 17 серпня 2015 року влаштовані на навчання 9811 дітей, з них: до загальноосвітніх навчальних закладів — 5243, до дошкільних навчальних закладів — 1822, до професійно-технічних навчальних закладів — 204.

У 2014-2015 навчальному році у ВНЗ області І-ІV рівнів акредитації навчались 2608 осіб із числа переселенців. Найбільше студентів навчалось у Національному університеті внутрішніх справ (88), Харківському національному медичному університеті (47), професійно-технічному училищі №32 м. Харкова (19), державному професійно-технічному навчальному закладі «Центр професійно-технічної освіти №3 міста Харкова» (16), вищому професійному училищі №27 міста Куп`янська (15), Харківському вищому професійному механіко-технологічному училищі 15).

До занять у 104 позашкільних навчальних закладах залучено 967 дітей із родин переселенців. Діти з Луганської та Донецької областей за потребою можуть перебувати в обласних будинках дитини. Окрім того, соціальні послуги для дітей надавались у центрах психологічної реабілітації.

 

Охорона здоров’я

Станом на 1 липня 2015 року до закладів охорони здоров’я за медичною допомогою звернулось 71503 особи з числа внутрішньо переміщених осіб, стаціонарне лікування надане 17020 особам. У родинах внутрішньо переміщених осіб народилась 941 дитина. Проводиться окремий моніторинг за вагітними та новонародженими, а також пацієнтами з будинків дитини.

З метою вирішення питання щодо забезпечення профільних хворих з числа переселенців дороговартісним лікуванням у квітні 2015 року рішенням сесії обласної ради виділено 12 мільйонів гривень на придбання витратних матеріалів для проведення замісної ниркової терапії хворим з хронічною нирковою недостатністю методом гемодіалізу та перитонеального діалізу, 500 тисяч — на харчування дітей у будинках дитини, 600 тисяч гривень додатково спрямовано на витратні медичні матеріали.

 

* * *

Матеріал підготовлено ГО «Асоціація регіональних ЗМІ» у рамках проекту «Висвітлення у ЗМІ проблем внутрішньо переміщених осіб: працевлаштування, житло, соціальне забезпечення» за матеріалами офіційних відповідей органів влади у Харківській області. Проект реалізується за фінансової підтримки NED