туберкульоз 2Фахівці стверджують, що розповсюдження цієї небезпечної недуги передусім залежить від способу життя громадян. Серед факторів ризику — незадовільні житлові умови, неповноцінне харчування, погані звички стреси та інші негаразди, що  знижують опірність організму і відкривають шлях інфекції.

24 березня в Україні та світі відзначали Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Про ситуацію з поширенням захворювання запитали головного санітарного лікаря району Ганну Васенко.

— За перші місяця поточного року на Красноградщині вперше діагностували туберкульоз у шести осіб, — говорить вона. — Серед хворих одна дитина віком півтора року. Цей випадок виявився у родині, в якій мешкає пацієнт із таким діагнозом. Однією з основних причин поширення хвороби стало недотримання правил особистої гігієни та  профілактики.

За словами Г. Васенко, загалом ситуація з поширенням захворювання в районі нестабільна. Майже щороку її виявляють у маленьких пацієнтів.  Торік на Красноградщини медики зафіксували 26 випадків захворюваності на туберкульоз. На щастя, дітей серед них не було. Переважна кількість хворих — безробітні громадяни працездатного віку. Близько половини діагнозів  установили під час медичних оглядів, решту — під час звернення людей до медичних закладів у зв’язку з поганим самопочуттям. У всіх пацієнтів хвороба у запущеній формі, спостерігається деструкція легеневої тканини.

— Вилікувати недугу на такій стадії важко, — зауважує фахівець. — Крім того, це означає, що тривалий час носії хвороби знаходилися в соціумі та могли інфікувати інших. Адже вона поширюється переважно повітряно-крапельним шляхом!

Як же від неї уберегтися?

— Найефективнішим засобом ранньої діагностики туберкульозу залишається флюорографічне обстеження, — стверджує санітарний лікар.

Проходити його раз на рік мають усі громадяни, яки досягли 16-річного віку. Виявити хворобу у дітей допомагає реакція Манту.

— Заохотити зробити флюорографію легше тих, хто має офіційну роботу.  Адже для них медичний огляд є обов’язковою процедурою, — додає фахівець. — Щодо безробітних, тут ситуація нерідко лишається неконтрольованою.

Натомість у профілактиці  недуги першим помічником є вакцинація. Уперше щеплення  роблять новонародженим малятам у перші 3-7 днів після появи на світ, потім ревакцинацію проводять дітям шести років. Проте, як розповіла  Г. Васенко, останнім часом спостерігаються перебої з надходженням вакцини БЦЖ до медичних установ. Через це щеплення малюкам роблять із відставанням від графіку, що може негативно позначитися на імунітеті малят.

Тож лікарка радить батькам не чекати особистого запрошення на вакцинацію до лікарні, а самостійно цікавитися у медиків про наявність вакцини і по-можливості зробити щеплення дітям якнайшвидше.

Серед основних засобів профілактики Г. Васенко також назвала підтримання порядку у власних оселях, дотримання правил гігієни та  режиму дня, збалансоване харчування, відмову від шкідливих звичок, загартовування організму. Іншими словами дотримуйтеся здорового способу життя  й зможете протистояти будь-якій недузі!