насильствоЗ 2 квітня поточного року на Красноградщині стартувала профілактична операція щодо запобігання правопорушень, які вчиняються на побутовому грунті.

Основними заходами  поліції у протидії насильницькій злочинності є:

  • комплексна, послідовна та постійна боротьба з пияцтвом і наркоманією, які тісно взаємопов’язані з проявами насильства в побуті;
  • своєчасне реагування на правопорушення та злочини, які вчиняються на ґрунті сімейних та побутових конфліктів із застосовуванням заходів, передбачених Законом України „Про попередження насильства в сім’ї”;

–     запобігання негативному впливу на молодь рецидивістів та професійних злочинців, дискредитація злочинної субкультури в середовищі неповнолітніх;

      – поліпшення якості профілактичної роботи в маргінальному середовищі, яке є підґрунтям насильницької злочинності;

Основним завданням чергової частини місцевого відділу поліції є швидке та дієве реагування на факти вчинення насильницьких злочинів. Саме сюди насамперед надходить оперативна  інформація про правопорушення. Вона використовується для інструктування працівників патрульної поліції.

Правоохоронці здійснюють попередження насильницьких злочинів на маршрутах патрулювання.  Патрульні припиняють правопорушення та здійснюють заходи для затримання осіб, які порушують громадський порядок та вчиняють злочини. Їх завданням є перевірка місць концентрації осіб з антигромадською поведінкою, встановлення причин вчинення так званих вуличних злочинів, проведення роз’яснювальної роботи серед населення, припинення конфліктів в громадських місцях, які можуть перетворитися в насильницькі злочини.

Не менш важливе завдання покладається  і на дільничних інспекторів.  Вони виявляють осіб, які зловживають алкогольними напоями, вживають наркотики, сімейних хуліганів і насильників. Також повинні знати неблагополучні сім’ї, учасників постійних побутових конфліктів, так званих „складних” підлітків, груп молоді з антигромадською спрямованістю, рецидивістів, осіб, які мають психічні розлади тощо. Дільничні безпосередньо проводять виховну роботу з такими особами: проводять профілактичні бесіди, здійснюють перевірку дотримання правил зберігання вогнепальної мисливської зброї.

Попередженням насильницьких злочинів займається і співробітник дозвільної системи Красноградського відділу поліції.  У відповідності до діючого законодавства він видає підприємствам дозволи на придбання, зберігання, перевезення вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухових речовин, функціонування стрілецьких тирів, мисливсько-спортивних стендів; ліцензії на право торгівлі зброєю спеціальним підприємствам, заняття приватною охоронною діяльністю, а також діяльністю служб безпеки підприємств і установ. Також вирішує питання про допуск громадян до робіт, пов’язаних з поводженням з вогнепальною зброєю. Профілактична діяльність співробітника цієї служби полягає в тому, що він мусить не допустити, щоб зброя потрапила до психічно хворих осіб, алкоголіків, наркоманів, осіб з антигромадською спрямованістю, схильних до вчинення агресивних вчинків, членів організованих злочинних угруповань, які маскують свою злочинну діяльність під легальні види діяльності, наприклад, охоронну. В цій роботі важливе місце займає постійне роз’яснення населенню необхідності добровільної здачі вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухівки, ознайомлення із відповідними положеннями закону про звільнення осіб від кримінальної відповідальності в цих випадках.

Запобігання насильницьким злочинам підрозділом карного розшуку здійснюється з використанням їх специфічних можливостей. Вони здійснюють оперативно-розшукові заходи щодо виявлення насильницьких злочинів, які готуються або вчинені; документуванню протиправних дій з метою оперативного та кримінально-процесуального реагування на них; розкладенню організованих злочинних груп, схилянню їх членів до відмови від вчинення насильницьких злочинів та явки з повинною; спостереження за поведінкою осіб, які були раніше засуджені за тяжкі насильницькі злочини; встановлення та нейтралізація обставин, які сприяють насильницьким злочинам. Для попередження небезпечних насильницьких злочинів важливе значення має оперативне відпрацювання місць концентрації осіб з антигромадською спрямованістю (місць для заняття проституцією, вживання наркотиків тощо). У профілактиці насильницьких злочинів важливе місце займають спеціальні комплексні оперативно-профілактичні операції різної спрямованості.

Запобіганням насильницької злочинності займаються і слідчі Красноградського відділу поліції. Вони це здійснюють у відповідних процесуальних формах: винесення відповідного подання по кримінальній справі про усунення причин та умов, які сприяли вчиненню злочину, реагування на факти вчинення нових злочинів, які встановленні в період досудового слідства тощо.

Джерело: ВК ГУНП в Харківській області