ЖРЕП 1Чотирнадцятого червня парламент України підтримав зміни до статті 13 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Відповідно до них, житлово-ремонтні експлуатаційні підприємства матимуть право надавати свої послуги з утримання житла до призначення управителів багатоквартирними помешканнями. Перехідний період триватиме рік. За цей час у державі необхідно створити ринок постачальників комунальних послуг. Закон набуде чинності наступного дня після публікації в офіційній пресі.

Нагадаємо, ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» був ухвалений торік влітку. Згідно з ним, однак не пізніше 01.07.2016р., мешканці висоток повинні були визначитися з формою управління своїм спільним житлом. Насамперед створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. Далі ситуація могла розвиватися за кількома сценаріями. По-перше, члени ОСББ мали б  право спільно призначити нового постачальника послуг і визнати його управителем. По-друге, призначити нового виконавця, а управляти житлом самостійно. Або ж довірити управління будинком ЖРЕПу чи взагалі відмовитися від послуг подібних структур і керувати помешканням на власний розсуд.

За рік потому в сфері ЖКГ майже нічого не змінилося. За висновками експертів, досі близько 80% багатоквартирних будинків в Україні не створили ОСББ.

Наразі закон передбачає, якщо упродовж року після його ухвалення мешканці не створять таке об’єднання і не визначаться з управителем,  право призначити домоврядника на конкурсній основі матимуть органи місцевого самоврядування. Так само конкурсом встановлюватимуться й тарифи на послуги ЖКГ. Змінами в законодавстві визначено, що на час проведення конкурсу послуги з обслуговування  та утримання будинків і прибудинкових територій надаватимуть ті виконавці, які здійснювали їх до його початку. У більшості випадків такими є житлово-ремонтні підприємства.

Водночас жителі багатоповерхівок, які є членами ОСББ, отримали право достроково розірвати договір з призначеним управителем будинку в будь-який момент. Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладатиметься терміном на два роки. Та, якщо за два місяці до закінчення  угоди сторони не повідомлять одна одну про відмову від неї, вона автоматично подовжуватиметься на наступний термін.

Хоча зміни до ст. 13 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» й подовжили повноваження ЖРЕПів ще на рік, мешканцям радять не зволікати зі створенням ОСББ і визначенням управителя. Інакше вони позбавлять себе можливості вибору. Адже будуть змушені  миритися з тим керуючим, якого їм призначать органи влади на місцях. Разом із тим і з визначеними ним тарифами. Чи буде ціна відповідати якості послуг? Питання лишається відкритим.