IMG_8197Одинадцятого липня в усіх вищих навчальних закладах України розпочався прийом заяв від вступників. За перебігом першого дня роботи приймальних комісій у місцевих вишах спостерігали наші кореспонденти. Атмосфера в них панувала майже однакова – тут було людно, гамірно та хвилююче.

Передусім зазначимо, що цьогоріч Міністерство освіти і науки України внесло зміни до умов прийому на навчання до ВНЗ. Уперше вони охоплюватимуть ступені молодшого бакалавра та доктора філософії, а сам набір здійснюватиметься за новим єдиним переліком галузей і спеціальностей, затвердженим урядом 29 квітня минулого року. Абітурієнти можуть подати до 15 заяв на 5 спеціальностей різних вишів, визначивши власні пріоритети у виборі навчального закладу. Вступники до ВНЗ І-ІІ рівня акредитації подають пакет документів у паперовому вигляді, до ІІІ-IV р. а. – тільки в електронному. Далі  їхні дані вноситимуться до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО). У першому випадку це робитимуть відповідальні особи вишів, у іншому – власноруч абітурієнти через особистий електронний кабінет. Порядок подання та розгляду заяв у електронній формі на участь у конкурсному відборі до вищих навчальних закладів України затверджено відповідним наказом МОН 06.06.2016. Ознайомитися  з ним можна за посиланням http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1352-15. ЄДЕБО здійснюватиме розподіл вступників по ВНЗ ІІІ-IV р. а. з урахуванням пріоритетів, як і торік.

У населення ставлення до нововведень МОН неоднозначне. Одними з перших своїми сумнівами щодо доцільності таких новацій із нами поділилися в педколеджі.

– Добре, що для вступників у виші І-ІІ р. а. повернули подачу документів у паперовому вигляді, – говорить пані Людмила з Нової Водолаги, з якою зустрілися на порозі навчального закладу. Її донька Ірина – випускниця 9-го класу планує вступати на спеціальність «початкова освіта». – Коли бачиш, кому віддаєш заяву,  почуваєшся впевненіше, – додає вона. – Можливо, за кілька років електронна система доведе на практиці свою зручність, та поки довіри до неї немає.

IMG_8181На момент нашого ранкового візиту відбіркова комісія вишу працювала в звичному режимі. Кілька фахівців приймали документи від абітурієнтів, уже зареєстрували більше 10 заяв. Своєї черги в коридорі чекали вихідці з Красноградщини, а також багатьох інших районів – Зачепилівського, Кегичівського, Близнюківського, Нововодолазького тощо.

Як і раніше,  набір тут проводиться за 4-ма спеціальностями – дошкільна, початкова, технологічна освіта й фізичне виховання. Отримати фах вихователя дитсадка пропонують виключно випускникам одинадцятих класів загальноосвітніх навчальних закладів. Решту професій можна опанувати як на основі базової, так і повної загальної середньої освіти. Студенти мають змогу навчатися  коштом бюджету або на контрактній основі.

– Першого дня роботи комісії завжди великий наплив відвідувачів, який поступово зменшується, – пояснив директор КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» ХОР Сергій Рябокінь. – Ми працюємо щодня без перерви з 09.00 до 16.00, в суботу до 13.00. Вихідний лише неділя. Отже, охочі встигнуть подати заяви у відведений термін.

IMG_8195Подібна ситуація спостерігалася й у медичному коледжі. На подвір’ї вишу разом із батьками юрбилися багато абітурієнтів. Графік роботи приймальної комісії  тут дещо інший. Її двері відчинені також щодня , крім неділі, проте з 08.00 до 15.00, у суботу – з 08.00 до 13.00. Перерви немає. Для вступу відкриті дві спеціальності – «лікувальна справа» та «сестра медична».

– Ліцензія вишу діє до 2020 року й передбачає 150 місць для прийому на навчання, з них 69 бюджетні, – розповіла керівник вишу Олександра Мужевська. – На обидві спеціальності приймаємо заяви на вступ від юнаків і дівчат, які закінчили 9 або 11 класів.

Наразі їх було зареєстровано понад 10.

IMG_8205А от у технікумі механізації сільського господарства ім. Ф. Я. Тимошенка за перші дві години роботи приймальної комісії назбирали 36 заяв. Найбільше на спеціальності агроінженерія (кваліфікація технік-механік) та облік і оподаткування (кваліфікація бухгалтер). Відповідно до згаданого на початку публікації нового єдиного переліку галузей і спеціальностей, сучасну назву отримав кожен із п’яти фахових напрямків освіти вишу. Хоча їхня сутність залишилася незмінною. Приміром, за звучною назвою «менеджмент» приховується кваліфікація організатора виробництва,  а «електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» означає звичну професію техніка-електрика тощо.

– Чого чекати далі передбачити важко, проте сьогодні спостерігаємо незвично велику кількість абітурієнтів, – розповіла відповідальний секретар приймальної комісії технікуму та адміністратор ЄДЕБО Ірина Волощук. – Всю інформацію необхідно відразу внести до єдиної електронної бази. Напевно, що день буде напруженим.

У КТМСГ ім. Ф. Я. Тимошенка заяви від вступників також прийматимуть щодня, крім неділі, з 08.00 до 16.00 з перервою на обід – 12.00 до 13.00, у суботу з 08.00 до 13.00.

До слова, в усіх вишах прийом документів закінчиться одночасно: 20 липня – останній день подачі заяв для тих, хто вступатиме через іспити, співбесіди і творчі конкурси; 27 липня – для абітурієнтів, які зараховуватимуться на навчання на основі сертифікатів ЗНО. У ці дні приймальні комісії красноградських ВНЗ працюватимуть довше, ніж зазвичай, а саме до 18.00. Тож не зволікайте, час спливає швидко.

Важливо знати

Восьмого липня під час прес-конференції на тему «Особливості вступної кампанії – 2016» міністр освіти і науки України Лілія Гриневич зазначила, що якщо абітурієнт матиме складнощі з подачею електронної заяви, він може звернутися до будь-якого найближчого вищого навчального закладу, де створені спеціальні пункти допомоги. Подібні пункти відкриті у  двох красноградських вишах – педагогічному та медичному коледжах. Вони працюють за графіком приймальних комісій. Отже, якщо виникли проблеми з оформленням електронної заяви для вступу до вишу, звертайтеся сюди за підтримкою.