доступні лікиІз таким запитанням до редакції газети звертаються читачі.

Адже відомо, що 1 квітня в Україні стартувала урядова програма «Доступні ліки» щодо повного або часткового відшкодування вартості медичних препаратів призначених для лікування бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу та серцево-судинних захворювань. Однак місцеві аптеки їх поки що не реалізують. «Чому?» — цікавляться наші запитувачі. Відповідь надав головний лікар КЗОЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги Красноградського району» Олексій Фесенко.

— Процес реімбурсації гальмується тому, що область ще не виділила районам необхідних коштів, а у борг аптеки не хочуть працювати, — пояснив фахівець. — Однак лікарі вже почали виписувати пацієнтам рецепти. Вони діють протягом 30 днів.  Тож ми сподіваємося що менше, ніж за місяць, люди зможуть отримати потрібні препарати.

З словами О. Фесенка, у районі за програмою реімбурсації працюватимуть лише кілька фармацевтичних закладів. Серед них — мережа аптечних пунктів «Фармінтермед». Одна з них, «цілодобова», розташована на першому поверсі хірургічного корпусу ЦРЛ, дві інші аптеки-філії — у с. Берестовенька та с. Миколо-Комишувата. Крім того, у Краснограді придбати лікарські засоби можна буде в аптеці «Нектар» ( І поверх терапевтичного корпусу ЦРЛ) та в аптеці ФОП Хонда на вул. Полтавській (поряд із магазином «Люкс»).

Головною умовою отримання медикаментів є рецепт. Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає повному або частковому відшкодуванню, нині налічує близько 160 препаратів. Частина з них видаватиметься хворим безкоштовно, а за деякі доведеться доплачувати. Це залежатиме від вартості торгової марки фармацевтичного засобу, який вибере пацієнт. Сума доплат коливатиметься від одного до кілька десятків гривень. Доплачувати за ліки або обійтися дешевшим аналогом пацієнти вирішуватимуть самостійно.

Двічі на місяць аптеки звітуватимуть перед закладами охорони здоров’я про кількість реалізованої фармацевтичної продукції з переліку. Форма таких звітів вже затверджена МОЗ України. Вона включає номер рецепта, прізвище лікаря, який його виписав, назву ліків тощо. Медичні установи компенсуватимуть їм витрати.

— Аби програма реімбурсації працювала «як годинник», нам насамперед треба навчитися довіряти один одному — говорить О. Фесенко. — Адже відшкодування аптекам коштів за видані пацієнтам лікарські засоби обов’язково буде, але трішки пізніше. Окремі фармацевтичні заклади відмовляються від участі в проекті через витрати на програмне забезпечення. Та сподіваюся, що з часом кількість учасників помітно збільшиться.

На думку співрозмовника, переваги реімбурсації передусім відчують пацієнти. Паралельно з відшкодуванням вартості ліків із державного бюджету для лікування серцево-судинних захворювань, астми та діабету ІІ типу, як і раніше, для інших пільгових категорій населення діятимуть рецепти, що фінансуються коштом місцевої скарбниці.