вирус ПєтяУ вівторок, 27 червня, державні та приватні установи України, у тому числі нашого району, зазнали масштабної кібератаки. Збої у роботі техніки спричинив різновид згаданої руйнівної комп’ютерної програми. Попри те, що користувачі миттєво охрестили вірус товариським іменем «Пєтя», шкоди він заподіяв чимало. Ліквідовувати наслідки його впливу довелося місцевим фахівцям. Детальніше про епідемію програмного забезпечення у питаннях і відповідях розповів приватний підприємець, керівник ПП «ЕВМ» Євген Дубовий.

«Пєтя». Хто він є насправді?

— У інтернетмережі існує безліч вірусів. Кілька місяців тому користувачам дошкуляв «здирник» — WannaCry, — каже Є. Дубовий.  — У перекладі слово означає приблизно «хочу плакати». За ключ із дешифрування файлів після ушкодження він вимагав оплату в електронній валюті (біткоїнах) в еквіваленті $ 300. На його вудочку попалося одне з місцевих підприємств. Кошти заплатили, але файли поновили частково, оскільки ураження відбулося кілька разів під час перезавантаження ПК. На відміну від цього злодія «Petya.А»  — руйнівник у чистому вигляді. Гроші йому не потрібні — головне знищити якомога більше інформації. Механізму дешифрування в нього немає.

— Як «Petya.А»  потрапив у комп’ютери  і для яких категорій користувачів виявився найнебезпечнішим?

— Найпоширенішим засобом ураження програмного забезпечення вірусами є так званий фішинг, — пояснює фахівець. — Тобто, вам приходить лист від невідомого відправника. У ньому вам, наприклад, пропонують звірити дані на лічильнику води. Без зайвої думки ви відкриваєте це послання і у подарунок отримуєте «таємного агента». Чимало людей знають про цей спосіб, тому уникають подібного листування. Тож зловмисники вигадують нові можливості спіймати вас на гачок. Зокрема, «Petya.А»  знайшов лазівку через програму «М.Е.Doc». Вона на багатьох підприємствах використовується для податкової звітності. Раніше був зламаний сервер цього програмного забезпечення. Згодом програма завантажила оновлення уражене вірусом. Через «дірку» в операційній системі Windows хвороба поширилася далі локальною мережею. Як результат — ушкодження всіх машин, які були з’єднані з бухгалтерським комп’ютером. До нашої фірми за допомогою після ураження «Petya.А» звернулися близько 10 користувачів — представників аграрної сфери та галузі освіти. Насправді постраждалих набагато більше. По Україні у переліку понад 30 банків, відділення Нової Пошти, чимало приватних і державних структур тощо.

— Здається, ПриватБанк найшвидше оговтався від атаки чи вона його майже не зачепила?

— Ця банківська установа користується корпоративною операційною системою PrivatLinux захищеною від кібератак. Досвід показав, що служба безпеки цього банку спрацювала якнайкраще. Днями з’явилася новина, що тепер ПриватБанк безкоштовно пропонує це програмне забезпечення державним органам влади, підприємствам і відомствам.

— Чи загрожує «Petya.А» пересічним громадянам, які користуються комп’ютером вдома?

— Домашній комп’ютер відрізняється від робочого. Минула атака насамперед була спрямована на порушення роботи державних і приватних установ. Від звичайних користувачів звернень до нас не було, але пильності нікому втрачати не варто. Багато факторів вказують, що останній кібернаступ був спланований та здійснений нашим північним сусідом. Це підтверджують дані СБУ. Вірогідно, вірус був оснащений таймером, який мусив спрацювати напередодні Дня Конституції України. Таким чином планувалося дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію в нашій державі. Фахівці вже назвали це проявом гібридної війни Росії проти України.

— Євгене, наостанок кілька порад від вас, як захиститися від комп’ютерних вірусів.

— Вони не відрізняються від тих, про які ви можете прочитати в інтернеті.  По-перше, ніколи не завантажуйте підозрілі файли від невідомих відправників на свій комп’ютер. По-друге, якщо помітили збої в роботі програмного забезпечення, відразу вимкніть ПК і зверніться до спеціалістів. Нагадаю, що вірус розповсюджується саме з ураженого комп’ютера на інші, які з ним у одній локальній мережі. Бажано зберігати цінну інформацію на окремому носієві і мати резервну копію важливих данних. Інакше, на відновлення існуючої бази  потім може знадобитися безліч часу й не факт, що ви зможете повернути все втрачене. Іншими словами, безпеки багато не буває.

-1 коментарів до Вірус «Petya.А» нашкодив і у Краснограді

 • Петр коментує:

  Млять, опять Россия виновата! Слов нет, одни слюни, это надо же быть такими дураками! Ну ладно в правительство попали русофобы и националисты, но ИП-шник Женя-то, он то куда со своей физиономией лезет? Скоро уже в изменах своих жен будут РФ винить, племя дыбилов!

 • УКР коментує:

  Вірус Пєтя і тут нагадав в коментарях.

 • УКР коментує:

  Нагадив

  • Петр коментує:

   А у тебя оказывается есть чувство юмора, плюсую, тебя. потомок нацистов!

 • Сергей Николаевич коментує:

  Уважаемая редакция! Убедительно просим помочь Вас решить вопрос с охраной общественного порядка в кафе “Парк”. Моя восемнадцатилетняя дочь с подругой отдыхала на выходных в этом заведении. За соседним столиком находилось двое мужчин средних лет, которые начали проявлять к девушкам пристальное внимание, предлагали посидеть за одним столиком, выпить шампанского и ближе познакомится, просили номера телефонов. Девочки мужчинам вежливо отказали, но мужчины не успокаивались. После ухода из кафе мужчины вышли за девочками, приглашали настойчиво отвезти домой. Охраны в заведении нет, подойти и пожаловаться не к кому. В полицию по таким вопросам обращаться нет смысла. Дома дочь долго плакала, от того, что в Краснограде пойти просто некуда. Одно из приличных заведений превратилось для “сьема” взрослыми, озабоченымы мужчинами. Причиной этому, наверное есть безнаказанность отдельных персон из нашего руководства. И если Птышнику можно так поступать, то почему другим нельзя? Так получается? Дорогие журналисты, у Вас тоже есть дети, они отдыхают, никто не застрахован от таких случаев. От имени родителей просим Вас обратится к руководству кафе “Парк” ввести специализированную охрану, которая бы наблюдала за посетителями, и, в случае, необходимости могла защитить от таких “приставаний” несостоявшихся сексуально озабоченных мужчин. Заранее благодарны Вам.

 • Петр коментує:

  Тут без вариантов, только “УКР” на это способен! Ну а вообще-то, девушки могли бы и подойти к барменше и попросить помощи…конечно в 18 лет мозги работают не так как у взрослых, но есть же телефон, папа мог бы и подскочить….

 • УКР коментує:

  а при чем Птышник хоть??? что Птышник наделал? а действительно, почему папе нельзя позвонить было сразу?

 • Сергей Николаевич коментує:

  Задача любого отца научить детей, что такое хорошо и плохо, научить защищаться, не давать себя в обиду. В Краснограде можно позвонить и отцу, но этого не сделать в Харькове. Я учил дочь был самостоятельной…

  • Петр коментує:

   Ну что тут сказать? Хорошо, что все более менее так хорошо закончилось..а уродов везде полно и от этого не легче…