Актуальна розмова

images (2)Щорічно четвертого лютого світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби з раком. Його мета – нагадати громадськості про те, наскільки небезпечною та поширеною нині є ця недуга. Від неї кожного року на планеті  помирають близько 8 мільйонів людей.Зважаючи на це, в регіонах реалізуються завдання Президента України щодо забезпечення доступності медичної допомоги та медичного обслуговування для населення держави, розвитку інфраструктури закладів охорони здоров’я, зокрема, в напрямку профілактики та лікування онкологічних захворювань.

Про актуальність цієї проблеми в нашому районі говоримо із заступником головного лікаря ЦРЛ із медичної частини Вірою Горбович.

— Нині в поліклініці на обліку «Д» з онкологічною патологією перебувають 929 чоловік, — розповідає фахівець. — Загальний показник захворюваності складає 326,6 випадків на 100 тисяч населення. Минулого року вперше недугу в райлікарні було виявлено у 71 наших земляків, у сільських сімейних амбулаторіях – у 76 пацієнтів. Найбільше в районі хворіють на рак шкіри, легень, прямої кишки та молочної залози.

Торік у жіночому оглядовому кабінеті перевірено 6856 жінок, у 2863 виявлено патології (42 %). Структура виявленої патології: молочна залоза (181 випадок), пряма кишка (147), шийка матки (114), щитовидна залоза (65), ротова порожнина (33), інша патологія (2293).

Також фахівцями було оглянуто 7380 чоловіків, у 3923 із них виявлено патології (53,1 %). Найбільше — захворювань прямої кишки (921 випадок), лімфатичної та кровотворної системи (357), щитовидної залози (44),  ротової порожнини (41), інша патологія (2560).

— Віро Миколаївно, розкажіть про це захворювання?

— Рак – загальне визначення понад 100 хвороб, які можуть уражати будь-яку частину організму. Це глобальна епідемія, що не зважає ні на вік, ні на рівень доходу, ні на соціальне становище чи місця проживання людини. Однією з її характерних ознак є швидке утворення аномальних клітин, які проростають за визначені межі та розповсюджуються на інші органи ( утворюють метастази).

Серед основних проблем онкологічної допомоги — складність своєчасної діагностики та лікування, значна його вартість, високий рівень інвалідизації і летальність хворих. Все це зумовлено нехтуванням профілактичними оглядами, запізнілим виявленням недуги, а також недостатньою обізнаністю населення про можливості профілактики, зокрема й дотримання здорового способу життя.

Онкологічне захворювання — це завжди трагедія. Тривалий час цей діагноз сприймався як вирок. Але сьогодні рівень розвитку медицини дозволяє стверджувати: рак – виліковна хвороба. Багато його видів, які колись вважалися смертельними, тепер можна перемогти і продовжувати активне повноцінне життя.

— Розкажіть про фактори виникнення хвороби.

— Перетворення нормальної клітини в пухлинну є багатоступеневим процесом розвитку. Розвиток недуги може бути ініційований як зовнішніми, так і спадковими генетичними факторами.

Наприклад, вживання тютюну може спровокувати рак легенів, гортані, стравоходу, шлунку, сечового міхура, порожнини рота та інших органів. Неправильне харчування (недостатнє вживання овочів та фруктів, надмірне вживання продуктів із високим вмістом тваринних жирів, солі, цукру), малорухливий спосіб життя також можуть викликати цю важку недугу .

Одним із негативних чинників є вживання алкоголю. Зростанню захворюваності на рак щитовидної залози сприяла чорнобильська катастрофа.

— Що потрібно робити для попередження біди?

— Найкраща профілактика – здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок, скорочення часу перебування на сонці, імунізація проти вірусу папіломи людини та гепатиту В.

Покращити результати лікування раку можна за рахунок раннього виявлення цієї патології. Кожному необхідно знати свої сімейні хвороби, відповідально ставитися до профілактичних оглядів, звертати увагу на самопочуття.

Варто хоча б раз на рік проходити обстеження всього організму. Існують діагностичні методики раннього виявлення раку грудної залози – мамографія, раку шийки матки – цитологічні тести.

Звертайте увагу на симптоми. Невідкладного звернення за медичною допомогою потребують такі елементи ранніх проявів злоякісних новоутворень як припухлості, виразки, стійкі розлади травлення, стійкий кашель, кровотечі з природних отворів тіла.

Складіть свій щоденний раціон харчування, який на 75 відсотків має складатися з рослинної їжі. Лише 20-25 відсотків – продукти тваринного походження. Уникайте жорстких дієт, або, навпаки, швидкого набирання ваги. Хоча б годину в день активно рухайтесь. Боротьба з раком не може бути перемогою лише онкологів. Це справа кожної людини.

— Чи можна пройти діагностичне обстеження в Краснограді?

— У районній лікарні працює мамографічний кабінет. Минулого року в ньому обстежено 1199 чоловік (зроблено 4796 знімків), виявлено патології у 847 громадян. Рак молочної залози виявлено у тринадцяти жінок. Стан шийки матки можна перевірити в кольпоскопічному кабінеті.  Торік тут виявлено 5 патологій (рак на ранній стадії). Стан легень досліджують у флюорографічному кабінеті. Всього за звітний період проведено 28317 обстежень, виявлено 8 патологій. В ендоскопічному кабінеті здійснено 1483 перевірок, діагностовано 2 випадки раку та 660 передпухлинних захворювань.

Сумна статистика

Як повідомляють представники ВООЗ, кількість смертельних випадків, викликаних раком, у Європі поступово збільшуватиметься. У найближчі десять років, якщо не вжити рішучих заходів, ця недуга забере життя 84 млн чоловік. Ця тема надзвичайно актуальна й для України, адже за статистикою ВООЗ, в нашій державі злоякісні утворення виявляють у кожного 50-го мешканця (у світі — в кожного 270-го). За рівнем захворюваності та смертності ми займаємо друге місце у світі – ризик захворіти на рак у країні має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка. На обліку в онкологічних установах перебуває близько мільйона співвітчизників.

На Красноградщині минулого року в 147 хворих уперше  виявлено 25 випадків онкопатологій у 4 клінгрупі (занедбана), що становить 17 % (обласний показник —  14,0 %). Серед них у чотирьох пацієнтів діагностовано рак легенів, двох — рак молочної залози, одного  – щитовидної залози.

За рік від онкопатологій у районі померла 91 людина, у тому числі 48 містян і 43 мешканці сіл. Уперше інвалідність призначено 36 мешканцям району (у 2012 році – 23 чол).

Для лікування онкологічних хворих з міського бюджету торік було витрачено 11,7 тис. грн. — на закупівлю сильнодіючих знеболювальних та симптоматичних лікарських засобів.

Найбільше занепокоєння викликає те, що рак молодшає. Якщо двадцять років тому такий діагноз ставився переважно людям похилого віку, то нині дедалі частіше його чують 30-40-річні громадяни.