images

Заходи з мобілізації військовозобов’язаних проходять і в нашому районі.

Як відомо, з 17 березня 2014 року в Україні відбувається призов  громадян до військових формувань і Збройних Сил України. Не оминула мобілізація і наш район —  останнього дня березня тридцять красноградців віком від 20 до 50 років було відправлено до Луганського прикордонного загону (військова частина 9938), ще восьмеро наших земляків третього квітня були направлені до внутрішніх військ, одна з частин яких розташована в селищі Рокитному Нововодолазького району.

Термін їхнього перебування у діючій армії чітко не визначений. Зрозуміло, це викликає певні хвилювання в суспільстві. Щоб «пролити світло» на деякі злободенні питання, ми звернулися до військового комісара Красноградського об’єднаного міського військового комісаріату підполковника Віктора Кужеля.

— Вікторе Михайловичу, хто підлягає мобілізації?

— Насамперед військовозобов’язані, що перебувають у нас на обліку. Цим людям після оголошення мобілізації забороняється без дозволу військового комісара змінювати місце проживання. Громадяни, які отримали повістки, зобов’язані з’явитися у військкомат. Кого не викликали з тих чи інших причин, можуть згодом залучатися на виконання робіт, пов’язаних із обороною (будівництво оборонних споруд, риття окопів, догляд за хворими в якості санітарів, заготівля продуктів тощо), або зараховуватися до спеціальних формувань. Нагадую, що за ухилення від призову людині загрожує позбавлення волі від двох до п’яти років (ст. 336 Кримінального кодексу України).

— Кого не візьмуть захищати Батьківщину?

— На службу під час мобілізації не призиваються військовозобов’язані, заброньовані на цей час органами державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами і т. д. (наприклад, служба охорони); ті, кого військово-лікарська комісія визнала тимчасово непридатними для служби за станом здоров’я на термін до шести місяців; батьки п’яти та більше дітей до 16 років (але вони можуть бути призваними за місцем проживання у разі їхньої згоди); матері дітей до 16 років (можуть піти служити за бажанням, але тільки за місцем проживання); ті, що доглядають за людьми, які цього потребують, якщо ніхто інший цього не може зробити; народні депутати.

— Чи можна не зявлятися до військкомату?

— Постановою Кабміну № 673 визначені поважні причини, які можуть завадити  цьому. Зокрема, смерть близького родича, що сталася менше, ніж за тиждень до початку зборів, хвороба, а також необхідність доглядати за хворим чоловіком, дитиною чи батьками, які живуть з військовозобов’язаним. Також людині пробачать відсутність, якщо вона знаходиться під слідством, здає держіспити у виш або потрапила у надзвичайну ситуацію. Однак усе це слід підтвердити документально.

— Вікторе Михайловичу, розкажіть детально про дії мобілізованого.

— Якщо людині прийшла повістка, у найближчий робочий день вона має повідомити про призов і дату від’їзду свого керівника на роботі чи у навчальному закладі. Після повернення працівник повинен подати у відділ кадрів військовий квиток із відміткою про те, що він проходив службу, із зазначенням точних дат і печаткою військової частини.

— Чи зберігається робоче місце за мобілізованим працівником?

— Так. Відповідно до чинного законодавства, за людиною рік зберігається робоче місце, посада та середня заробітна плата. У цей період мобілізованому виплачуватимуть кошти з держбюджету (ст. 29 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу»). В постанові КМУ №1644 уточнюється: платить ці гроші роботодавець, а держава зобов’язується відшкодувати йому витрати. Крім цього, призвані військовозобов’язані у своїх частинах отримують добові.

— Чи може роботодавець не пустити свого працівника до армії, зважаючи на виробничу необхідність?

—Такого права у нього немає. Також не можна звільняти мобілізованого (за винятком, якщо підприємство ліквідується).

Чи забезпечені наші військові всім необхідним?

— Не є секретом, що Збройні Сили України переживають не кращі часи. Та завдяки злагодженим діям влади, підприємців, аптекарів і звичайних громадян наші військовослужбовці забезпечені продуктами та ліками.