мораль

Одним із завдань Національної комісії є створення необхідних правових, економічних і організаційних умов, які сприяють реалізації права на інформаційний простір, вільний від матеріалів, що становлять загрозу фізичному, інтелектуальному, морально-психологічному стану населення. Це завдання, у тому числі, реалізується шляхом здійснення моніторингу інформаційного простору, сприяння конструктивного діалогу між владою, суспільством і представниками медіа-бізнесу та заклику до саморегуляції їхньої діяльності.

Результати численних соціологічних опитувань неодноразово доводили: громадяни України невдоволені поширенням насильства в житті та інформаційному просторі. Вони хочуть жити у морального здоровому і безпечному для своїх дітей суспільстві. Це можна забезпечити, реалізуючи дієві правові механізми у сфері захисту суспільної моралі без застосування цензури.

Інформація про події останніх місяців була викривлена провідними ЗМІ Російської Федерації, а відключення на території держави українських телеканалів зробило російські ЗМІ в АР Крим практично єдиним медійним джерелом. Інформаційна агресія захопила й південно-східні регіони України, спровокувала протистояння, скероване на розкол українського суспільства.

Ця агресія готувалася давно. Вже стало звичним бачити непривабливий образ українця на телеекранах. У багатьох сюжетах уже традиційно негативний персонаж розмовляє українською мовою, злодій має українське прізвище, а позитивний герой пиячить, убиває, бере хабарі. Тривалий час на теренах України нав’язувався певний стандарт поведінки. Наслідками є: асоціальні прояви, загострення криміногенної обстановки, тотальна алкоголізація молодіжного середовища, а тепер – посягання на конституційний лад та територіальну цілісність України, розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

Для відкритої інформаційної війни, розпочатою Російською Федерацією, було вдало обрано час. Зміна уряду та кадрові зміни в Україні перешкодили миттєвій реакції на агресію. Тим часом вона набула глобального масштабу і розгорнулася, у тому числі, на території російської держави. Теле-, радіоефір, Інтернет-простір переповнилися відвертою брехнею. Російському споживачеві запропонували інформаційну продукцію, в якій спаплюжено образ сучасної України, а борців за національну ідею представлено як фашистів і націоналістів. Громадяни сусідньої держави не розуміють, що в Україні відбулася революція гідності, що Український народ повстав проти корумпованої влади, на захист своєї незалежності, справедливий розподіл суспільних благ, за демократичні права і свободи для нинішнього і майбутнього поколінь.

В такій ситуації особливі вимоги висуваються не тільки до тих, від кого залежить якість інформаційної продукції, що пропонується суспільству, – підвищується відповідальність кожного громадянина. Інформаційний простір потребує очищення від антиукраїнських настроїв, і сприяти цьому може кожен, хто усвідомлює себе патріотом України.

Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі звертається до представників неурядових організацій із закликом до громадянської співпраці, спрямованої на захист інформаційного простору, виявлення матеріалів, що становлять загрозу моральності суспільства і роблять небезпечним інформаційний простір, та інформувати про таку продукцію. Національна комісія, представники неурядових організацій в змозі поширювати інформацію, спрямовану на забезпечення суспільної злагоди, й у цьому – їх громадянська позиція.

 Голова Національної експертної

комісії України з питань захисту

суспільної моралі                                                                             В. Костицький